Aktualności

STOP WAR IN UKRAINE/ ZAKOŃCZCIE WOJNĘ W UKRAINIE

Koalicja dla wcześniaka wspólnie z organizacjami działającymi na rzecz wcześniaków na całym świecie dołącza do apelu EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants – Europejskiej Organizacji Działającej na rzecz Noworodków i Wcześniaków) do międzynarodowych decydentów o natychmiastowe zakończenie działań wojennych w Ukrainie.

Foundation Coalition for preemies, together with organizations working for premature babies around the world, joins the EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) appeal to international decision-makers to immediately end the conflict in Ukraine.

EFCNI i GLANCE w sprawie sytuacji w Ukrainie

Z przerażeniem i niedowierzaniem patrzymy na wydarzenia rozgrywające się w Ukrainie. Jesteśmy świadkami, gdy ludzie w strachu i niepewności uciekają ze swojego kraju, a politycy walczą o znalezienie szybkiego, skutecznego rozwiązania dyplomatycznego, rozwiązania, które jest pilnie potrzebne, aby zakończyć cierpienia obecnych i przyszłych pokoleń Ukrainy.

Jako organizację działającą na rzecz noworodków, a zwłaszcza wcześniaków oraz ich rodzin, która jest związana z organizacjami rodziców nie tylko w Ukrainie, ale na całym świecie, głęboko martwi nas, jak niemowlęta stają się najmłodszymi ofiarami tego konfliktu. Boli nas, jak okoliczności zmuszają placówki opieki zdrowotnej do kompromisów w opiece okołoporodowej i położniczej dla kobiet w ciąży, matek, zwłaszcza wcześniaków i chorych noworodków. Opieka jest im w tej chwili najbardziej potrzebna.

Żadna wojna nie rodzi zwycięzców ani bohaterów. Przynosi tylko cierpienie, stratę i traumę. Wojna jest traumą. Podobnie jak poronienie, urodzenie martwego dziecka lub przedwczesny poród z powodu braku dostępu do właściwej opieki medycznej, podobnie jak utrata dziecka w schronie przeciwbombowym z powodu braku urządzeń zapewniających leki, ciepło, tlen i żywność.

Organizacje rodziców i pacjentów z całego świata w pełni nas wspierają i wspólnie wystosowaliśmy apel do międzynarodowej społeczności decydentów politycznych o natychmiastowe zakończenie tego konfliktu, aby ocalić życie kobiet w ciąży, matek i bezbronnych dzieci.

Wiele międzynarodowych organizacji charytatywnych wspiera akcje humanitarne, w tym Czerwony Krzyż i UNICEF. Dodatkowo Incubator Podcast zbiera pieniądze dla naszej partnerskiej organizacji z Polski – Fundacji Koalicja dla wcześniaka. Fundacja pomaga oddziałom intensywnej terapii noworodków w Ukrainie przekazując im niezbędny sprzęt do ratowania życia oraz organizując transport dzieci z ogarniętego wojną kraju do Polski.

 

EFCNI European Foundation for the Care of Newborn Infants
GLANCE Global Alliance for Newborn Care

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI