Aktualności

Rusza nasz nowy projekt!!! ZAPYTAJ O WCZEŚNIAKA Bezpłatne porady specjalistów dla rodziców wcześniaków

AKTUALIZACJA: Projekt "Zapytaj o wczesniaka" został zakończony dnia 31.12.2023 roku.

Kochani Rodzice Wcześniaków! Wiemy przez co przeszliście w okresie pandemii i wiemy też, że jednym z kluczowych Waszych problemów jest dostęp do lekarzy i innych specjalistów. Skrócony czas spędzony przez Was na oddziale sprawia, że po wyjściu maluszka do domu, pojawia się wiele pytań dotyczących jego rozwoju, pielęgnacji, żywienia, a także konieczność rozmowy z neonatologiem, fizjoterapeutą czy doradcą laktacyjnym. Często rodzicom jest też potrzebna pomoc psychologiczna.

Dlatego dziś – właśnie w Dniu Matki – Fundacja Koalicja dla wcześniaka uruchamia nowy projekt „Zapytaj o wcześniaka”, którego celem jest umożliwienie rodzicom wcześniaków urodzonych w pandemii uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące rozwoju ich dzieci, wsparcie mam w procesie oswajania się z nową sytuacją, jaką jest poród przedwczesny, rozwój laktacji, możliwość wstępnego skonsultowania się ze specjalistami.  Oczywiście taka porada nie zastąpi wizyty u lekarza, ale może bardzo pomóc skonsultować to, co jest aktualnym przedmiotem zmartwienia rodziców.

Co oferujemy?

W ramach projektu „Zapytaj o wcześniaka” rodzice wcześniaków urodzonych od 1 stycznia 2020 roku będą mogli skorzystać z bezpłatnych, indywidualnych porad online z następującymi specjalistami:
– neonatologami – prof. Marią Katarzyną Borszewską Kornacką i dr n.med. Krystyną Bober-Olesińską
 – doradcą laktacyjnym – Agnieszką Muszyńską
 – fizjoterapeutą – Anną Matysiak
– psychologiem – Bożeną Cieślak-Osik

Konsultacje będą odbywały się telefonicznie lub z wykorzystaniem programów do komunikacji on-line (Zoom, Skype, Teams, Messenger, What’s up) w zależności od zapotrzebowania i możliwości technicznych rodziców i ekspertów medycznych.

W celu skorzystania z porady rodzic wcześniaka zgłasza taką potrzebę (wskazując specjalistę, od którego potrzebuje pomocy i zakres problemu) drogą mailową lub w wiadomości na profilu Koalicji dla Wcześniaka na Facebooku lub Instagramie. Maila należy wysłać na adres biuro@koalicjadlawczesniaka.pl Fundacja Koalicja dla wcześniaka przekaże kontakt do rodzica wybranemu specjaliście, a ten umówi termin i godzinę spotkania z rodzicem. Zakładamy, że pojedyncza porada nie będzie dłuższa niż 30 minut (z wyłączeniem psychologa, gdzie może być konieczna dłuższa rozmowa). 

Regulamin zakłada, że jeden rodzic będzie mógł skorzystać z porady w ramach projektu max 2 razy u danego specjalisty. Porada będzie bezpłatna dla rodziców. Liczba godzin konsultacji będzie uzależniona od środków finansowych, jakie Fundacja pozyska na realizację tego projektu. O liczbie dostępnych porad Fundacja będzie na bieżąco informować na profilach w kanałach społecznościowych.

Nasi eksperci:

Prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka

prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego do roku 2020, były konsultant w dziedzinie neonatologii na Mazowsze, wieloletni Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Ikona polskiej neonatologii, babcia wszystkich wcześniaków  W projekcie bierze udział pro publico bono. Zresztą nie będzie to pierwszy raz, kiedy bezinteresownie pomaga wcześniakom i ich rodzicom.

Dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, neonatolog

Lekarz zajmujący się od 30 lat problemami noworodków przedwcześnie urodzonych. Początkowo jako anestezjolog – intensywną terapią noworodków. Następna praca w oddziale noworodkowym  spowodowała, że spojrzała na problem postępowania z wcześniakiem inaczej, szerzej, długofalowo  jako wspólne zaangażowanie specjalistów z rożnych dziedzin medycyny i rodziców. Uczestniczy w szkoleniach lekarzy i pielęgniarek pracujących w oddziałach neonatologicznych.

Bożena Cieślak-Osik, psycholog

Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jest trenerką skali NBAS – Skali Oceny Rozwoju Noworodka. Narzędzie to traktuje jako element wczesnej interwencji, pozwalające poznać noworodka, wspierać kompetencje jego rodziców. Współzakładała Fundację Centrum NBAS
w Polsce, której jednym z celów jest szkolenie personelu medycznego pracującego z młodymi rodzicami. Absolwentka Szkoły Psychoterapii INTRA, zdobyta tam wiedza i umiejętności pomaga w pracy z rodzinami w okresie okołoporodowym, również w tedy gdy dziecko rodzi się przedwcześnie, co jest obszarem jej szczególnych zainteresowań zawodowych. Nieustannie rozszerza swój warsztat korzystając z różnych form kształcenia: warsztatów, kursów i studiów podyplomowych. Pracuje jako psycholog kliniczny w Szpitalu Klinicznym im. Księżnej Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie. Od 10 lat z inicjatywy prof. Kornackiej współprowadzi Warsztaty dla Rodziców Wcześniaków.

Agnieszka Muszyńska, położna, doradczyni laktacyjna

Położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny pracuje w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej WUM w Warszawie. Wspiera matki wcześniaków walczące o każdą kroplę mleka, pomaga w czasie nauki karmienia piersią. Prowadzi Poradnię Laktacyjną, szkoli personel, pisze broszurki edukacyjne o laktacji. W Centrum Nauki o Laktacji jest wykładowcą i trenerem praktyk, w swojej pracy stawia na opiekę holistyczną w zespole terapeutycznym w okresie okołoporodowym i w czasie całej laktacji.

Anna Matysiak, fizjoterapeutka, logopeda

Przez 12 lat pracowała w Szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej WUM w Warszawie, gdzie szczególne miejsce w jej dłoniach znalazły niemowlęta i dzieci urodzone przedwcześnie. Od 3 lat terapeutycznie wspiera dzieci w „Centrum Wczesnego Wspomagania i Rozwoju ZACZĄTEK”. Neonatologia zawsze zajmowała ważną przestrzeń w jej sercu. Spotkania z wcześniakami i ich rodzicami traktuje z delikatnością i wszechstronnością. Z otwartością pomaga wcześniakom i ich rodzinom przygotowując krótkie artykuły, filmy instruktażowe, współpracuje ze Szkołą Wcześniaka.

dr Alicja Goszczańska-Ciuchta, pediatra, specjalista neurologii dziecięcej

Lekarz pediatra, specjalista w zakresie neurologii ogólnej i neurologii dziecięcej, członek Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej. Od 2007 roku pracuje w Klinice Neurologii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Od 2019 r konsultuje neurologicznie małych pacjentów w Szpitalu Klinicznym im. Anny Mazowieckiej w Warszawie. W swojej działalności zawodowej zajmuje się w szczególności oceną neurorozwojową niemowląt, diagnostyką i leczeniem dziecięcego porażenia mózgowego i padaczki.

Jak dar serca przekuć w piękny projekt?

Czy pamiętacie nasz niedawny wpis o pięknym i szlachetnym geście rodziny Ś.P. położnej Ligii Kłosińskiej, która sama była wcześniakiem? Otóż życzeniem najbliższych Pani Ligii było to, by podczas ostatniego pożegnania zamiast kwiatów wrzucić do skarbonki parę groszy na rzecz naszej Fundacji. Z tych paru groszy uzbierała się spora kwota ponad 3 700 zł, która pozwoli nam rozpocząć projekt, który od dawna planowałyśmy uruchomić, ale nie miałyśmy środków na jego realizację. Udało nam się znaleźć jednego sponsora, finalizujemy z nim jeszcze umowę, a bardzo chciałyśmy podarować Wam ten projekt właśnie z okazji Dnia Mamy. Jest to możliwe dzięki hojności i dobroci rodziny Pani Ligii, która sama była Mamą, niech zatem patronuje projektowi „Zapytaj o wcześniaka”, niech czule spogląda na dzieło jej najbliższych, niech uśmiechnie się do wszystkich, którzy skorzystają z pomocy, a my posyłamy do Pani Ligii światełko do nieba.

Wierzymy, że to będzie początek pięknego i tak bardzo potrzebnego projektu, postaramy się zdobyć środki od sponsorów na dalsze konsultacje.

W tym momencie mamy środki na 20 godzin porad, o możliwości skorzystania z nich decyduje kolejność zgłoszeń, mamy nadzieję, że wkrótce pochwalimy się kontynuacją projektu, kiedy sfinalizujemy umowę ze sponsorem kolejnych 80 godzin porad.

Trzymajcie zatem kciuki i korzystajcie!

A my bardzo serdecznie dziękujemy Panu Piotrowi Kłosińskiemu, którego miałyśmy wielką przyjemność poznać, całej rodzinie, przyjaciołom i znajomym Pani Ligii, dzięki którym dzisiaj startują bezpłatne porady dla rodziców wcześniaków.

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI