Aktualności

Petycja w sprawie urlopów macierzyńskich mam wcześniaków już w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Organizacje rodzicielskie i neonatolodzy wręczyli Agnieszce Dziemianowicz–Bąk, Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej petycję dotyczącą wydłużenia urlopów macierzyńskich mamom wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji.

Przedstawiciele 8 organizacji rodzicielskich współpracujących w Ogólnopolskim Porozumieniu Razem dla wcześniaków oraz 2 organizacje działające w obszarze kardiologii dziecięcej wraz z prof. Ewą Helwich, krajową konsultant w dziedzinie neonatologii i prof. Tomaszem Szczapą, prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego wręczyli Agnieszce Dziemianowicz-Bąk, Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej petycję w sprawie wydłużenia urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków i chorych dzieci wymagających hospitalizacji. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest zgodne co do tego, że zmiany w tym zakresie są potrzebne, a spotkanie zapoczątkowało prace nad ich wprowadzeniem.

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła podczas spotkania, że to problem zarówno medyczny, jak i społeczny, który chwyta za serce i z pewnością wymaga realnych rozwiązań. W resorcie Pani Ministry rozpoczęły się już analizy dotyczące prawa pracy i polityki rodzinnej, które mają określić, czy proponowane zmiany są zgodnie z prawem i nie mają ograniczeń. Spotkanie z przedstawicielami organizacji rodzicielskich i neonatologami zapoczątkowało dialog społeczny o tym, w jaki sposób wyjść naprzeciw potrzebom rodziców wcześniaków i chorych dzieci wymagających hospitalizacji w pierwszych dniach życia. Ministerstwo działa błyskawicznie i wyznaczyło już termin kolejnego spotkania z sygnatariuszami petycji.

  

 

 

Proces będzie wymagał zmian legislacyjnych na poziomie ustawy, co wymaga więcej czasu niż mogło się na początku wydawać, a więc nie będzie to sprint, ale maraton,  jednak najważniejsze jest to, że jest wola polityczna, żeby doprowadzić do zmiany absurdalnego i niesprawiedliwego dla rodziców przepisu, to odmiana po 8 latach rządów PiSu. Już wiadomo, że z uwagi na dyrektywy UE nie będzie możliwe zastosowanie zwolnień lekarskich z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie jego pobytu w szpitalu, ponieważ urlop macierzyński musi rozpocząć się w dniu porodu. Rozwiązaniem zaproponowanym przez MRPiPS będzie więc wydłużenie urlopu macierzyńskiego matkom chorych noworodków. Trudno jednak przewidzieć, ile czasu zajmie przygotowanie i przeprocesowanie poprawek do ustawy, dlatego nie można rozbudzać nadmiernych nadziei mamom aktualnie przebywającym na urlopach macierzyńskich.  

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała podczas spotkania, że na skutek jej zarządzenia w resorcie zostanie powołany zespół roboczy, składający się z ekspertów, przedstawicieli MRPiPS oraz przedstawicieli strony społecznej - sygnatariuszy petycji. Celem powołania zespołu będzie wspólne wypracowanie rozwiązań, które usatysfakcjonują każdą ze stron.

Sygnatariuszami petycji są :

 • Ewa Helwich, krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii;
 • Tomasz Szczapa, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego;
 • Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Elżbieta Brzozowska, Adriana Misiewicz Fundacja Koalicja dla wcześniaka;
 • Katarzyna Dyńska-Kukulska i Szymon Szmatowicz, Fundacja MatkoweLove;
 • Robert Leśniak, Stowarzyszenia „Za wcześnie”;
 • Sylwia Wesołowska, Fundacja Mali Wojownicy;
 • Marta Kościk, Fundacja Przed czasem;
 • Anna Ogrodowicz, Joanna Żółkiewska, Jolanta Uchman, Fundacja Laboratorium Marzeń;
 • Mariola Wachowiak-Jędrusik, Grupa wsparcia „Calineczki”;
 • Katarzyna Parafianowicz, Fundacja Serce Dziecka;
 • Agata Bojanowska, Fundacja Najdroższa Blizna.

Pod petycja podpisało się prawie 14 000 osób. Petycja pozostaje aktywna, wciąż rosnąca liczba poparcia będzie presją dla zespołu roboczego i decydentów, by pilnie wprowadzić oczekiwane społecznie zmiany. Ta petycja to nie tylko tysiące podpisów – to los najmniejszych z najmłodszych oraz chorych noworodków urodzonych o czasie, wymagających hospitalizacji po urodzeniu, to nadzieja matek oraz wyraz solidarności społecznej. Wszystko to w rękach Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Symbolem opiekuńczych dłoni Ministry jest grafika mistrza Andrzeja Pągowskiego, którą delegaci przekazali wraz z petycją na ręce Agnieszki Dziemianowcz-Bąk.

  

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI