Aktualności

Nagroda Lider PACJENTOCENTRYZMU za kampanię „Zero separacji”

Nasza Fundacja została laureatem nagrody Lider PACJENTOCENTRYZMU im. Ewy Borek przyznanej przez Fundację My Pacjenci. Elżbieta Brzozowska i Adriana Misiewicz odebrały ją w imieniu całego zespołu Fundacji. Nagroda została przyznana za kampanię „Zero separacji”, którą  realizowaliśmy w trakcie pandemii. Przyznanie nagród było poprzedzone konferencją na temat pacjentocentryzmu – czym jest humanizacja w medycynie? Jak leczyć chorych, a nie przypadki kliniczne? Jak zreorganizować system ochrony zdrowia, aby pacjent i jego problemy były w centrum uwagi? Na te pytania odpowiedzieli paneliści zaproszeni przez organizatorów wydarzenia.

Kampania „Zero separacji”, za którą Fundacja otrzymała nagrodę Lider PACJENTOCNTRYZMU była prowadzona wspólnie z międzynarodowym środowiskiem organizacji zrzeszonych w EFCNI i Glance Network oraz wspólnie z organizacjami działającymi na rzecz wcześniaków przy ogromnym wsparciu mediów. Celem tej kampanii było zatrzymanie separacji rodziców i wcześniaków, zwrócenie uwagi jak ważna jest obecność rodziców wcześniaków na oddziałach intensywnej terapii noworodka i zachęcenie do organizacji opieki w szpitalu tak, aby matka mogła być przy swoim dziecku bez względu na sytuację epidemiczną. W kampanię było zaangażowanych wiele osób i organizacji, wielu rodziców wcześniaków. W ramach kampanii złożyliśmy petycję o włączenie rodziców wcześniaków do grupy „zero” przy szczepieniach przeciwko COVID-19, aby jak najszybciej mogli być zabezpieczeni przed wirusem i przebywać ze swoimi dziećmi na oddziałach neonatologicznych. Odpowiedź od Ministra Zdrowia przyszła po 2 dniach. Wspólne działania z MatkoweLove nakłoniły nas do zintegrowania środowiska organizacji działających na rzecz wcześniaków i powołania Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla wcześniaków.

Nagroda, którą otrzymała nasza Fundacja jest nagrodą wszystkich osób i organizacji zaangażowanych w kampanię „Zero Separacji” w pandemii. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie udało się pomóc wszystkim, a trauma separacji odbija się do dziś na psychice rodziców wcześniaków.  Dlatego też jednym z naszych kolejnych projektów było stworzenie poradnika psychologicznego „Wcześniak i rodzice w pandemii” oraz bezpłatne wideokonsultacje z psychologiem.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i każdemu, kto pracuje na rzecz pacjentów. Bardzo dziękujemy Fundacji My Pacjenci za przyznanie nam nagrody – jest ona zwieńczeniem dekady naszych działań i zobowiązaniem do dalszej pracy na rzecz wcześniaków i ich rodziców.

 

  

 

 

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI