Aktualności

Czujniki bezdechu dostępne bezpłatnie dla rodziców w Kielcach

Rodzice wcześniaków z Kielc mogą bezpłatnie wypożyczyć czujniki bezdechu. Urządzenia zapobiegają zespołowi śmierci łóżeczkowej, na którą szczególnie narażone są dzieci urodzone przedwcześnie. Osiem takich czujników do dyspozycji rodziców wcześniaków znajduje się w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Czujnik kontroluje oddech dziecka przez cały czas. Alarmuje rodziców, kiedy jest słaby, nieregularny lub gdy dochodzi do bezdechu. W szpitalu tę funkcję pełni specjalistyczna aparatura monitorująca pracę serca i oddech dziecka. Bez niej, po wypisie ze szpitala, może dojść do niebezpiecznego bezdechu. – To brak oddechu przez co najmniej 20 sekund. W tym czasie może nastąpić śmierć noworodka. Szczególnie boimy się o dzieci urodzone przedwcześnie, bo one są wypisywane do domu ze szpitala zwykle około 36. tygodnia życia – mówi Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii w WSSZ.

O dostępność czujników bezdechu dla rodziców zabiegała Ewa Zajączkowska, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich. Dzięki pomocy Stowarzyszenia ,,Się Biega” i Fundacji Vive udało się zakupić 8 takich urządzeń do Szpitala w Kielcach. Rodzice wcześniaków mogą wypożyczyć je na 3 miesiące i mają możliwość przedłużenia. Czujnik zapina się w pieluszce, a w razie zagrożenia alarmuje rodziców emitując głośne dźwięki. – Najczęściej urządzenie wibruje i hałasuje dlatego, bo dzieciaczek się przesunął i ono nie przylega dobrze do skóry. Ale czasami ono realnie ratuje życie – mówi Ewa Zajączkowska

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI