Zdrowie wcześniaka

Witamina D w życiu wcześniaka

Witamina D pełni wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie wcześniaka. Przede wszystkim  jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości dziecka. Jej niedobór u wcześniaka może prowadzić do osłabienia kości, czyli tzw. osteopenii wcześniaczej.

W osteopenii wcześniaczejstwierdza się spowolnienie przyrostów na długość przy zachowanym wzroście czaszki. W najcięższych postaciach choroby dochodzi do złamań kości. Dlatego podawanie witaminy D wraz z odpowiednią aktywnością fizyczną stosowaną w codziennej terapii wcześniaka oraz podażą wapnia i fosforu jest bardzo ważne dla rozwoju układu ruchu dziecka.

W ciągu ostatnich lat coraz więcej mówi się też o wpływie witaminy D na odporność, w tym zmniejszenie ryzyka infekcji górnych dróg oddechowych, alergii. Poszukuje się związku z rozwojem dysplazji oskrzelowo-płucnej czy sepsy wrodzonej. Ponadto badany jest związek niedoboru witaminy D z upośledzonym neurorozwojem wcześniaków. Nadmiar witaminy D przy niedojrzałych nerkach wcześniaków może prowadzić do kamicy wczesnodziecięcej, jednak do jej przedawkowania dochodzi w bardzo rzadkich przypadkach.

Witamina D w organizmie wytwarzana jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Drugim ważnym źródłem są pokarmy bogate w witaminę D (np. jajka, ryby, masło, wątróbka). Niestety z uwagi na fakt, że słońca w ciągu roku jest niewiele, a nasza dieta nadal pozostaje uboga w wymienione produkty, witamina D uznawana jest za najbardziej niedoborową witaminę XXI wieku. Do mleka matki przenika ona w śladowych ilościach, nieco więcej znajduje się jej we wzmacniaczu pokarmowym czy mieszankach sztucznych.

Wedle zaleceń środkowoeuropejskich, wcześniaki powinny otrzymywać 400-800 j.m. witaminy D dziennie od pierwszych dni życia do momentu uzyskania wieku skorygowanego, czyli 40 tygodni. Następnie tak jak noworodki i niemowlęta urodzone o czasie należy podawać 400 j.m. dziennie do 6 miesiąca życia, a w wieku 6-12 miesięcy: 400-600 j.m. dziennie, zależnie od podaży witaminy D w codziennej diecie.

Na rynku dostępnych jest kilka postaci preparatu witaminy D dostępnych dla noworodków: krople, kapsułki twist-off oraz preparaty w saszetkach. Ilość witaminy zaleconą przez lekarza najlepiej zapuścić dziecku bezpośrednio na język. Nie zaleca się wlewania jej do butelki z mlekiem ani podawania na łyżeczce wraz z niewielką ilością mleka. Witamina przyczepia się bowiem do ścianek butelki i do łyżeczki, nie ma więc gwarancji, że dziecko dostanie całą zalecaną dawkę.

Biorąc pod uwagę korzyści jakie witamina D daje naszym maluszkom pamiętamy o właściwej suplementacji zarówno w okresie ciąży, jak i po narodzeniu dziecka, tak aby nasz wcześniak zawsze odpowiednią dawkę „słońca w pigułce”.

 

Artykuł pochodzi z 5. numeru gazetki „Mam(y) wcześniaka”

WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW