Aktualności

Spotkanie w MRPiPS w sprawie urlopów macierzyńskich dla mam wcześniaków

Sprawiedliwe, rekompensujące, inkluzywne dla partnerek/partnerów/opiekunów faktycznych, fakultatywne, niekolidujące z innymi świadczeniami - takie właśnie będzie nowe świadczenie dla mam wcześniaków i chorych noworodków, wymagających hospitalizacji po urodzeniu.
 
Wzięliśmy udział w spotkaniu zespołu roboczego przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społęcznej w sprawie rozwiązań legislacyjnych dotyczących wydłużenia urlopów macierzyńskich matkom wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji.Spotkanie z Ministrą Agnieszką Dziemianowicz-Bąk i jej zespołem było konkretne i przybliżyło nas do rozwiązań legislacyjnych. Jednak - co ważne z punktu widzenia oczekiwań społecznych - proces zmiany prawa jest trudny, a cała procedura potrwa kilka-kilkanaście miesięcy. Tak więc realnie - skorzystają z niej mamy i opiekunowie, którzy dziś jeszcze nie wiedzą, że urodzi im się wcześniak lub donoszone, ale chore maleństwo.
 
Bardzo dziękujemy za głos wsparcia zastępcy Rzeczniczki Praw Dziecka Adama Chmury, poparcie Rzecznika Praw Pacjenta i obecność Pani Marzanny Bieńkowskiej na spotkaniu, za merytoryczne informacje od neonatologów: prof. Marii Katarzyny Borszewskiej-Kornackiej, prezeski naszej fundacji, prof. Ewy Helwich krajowej konsultant w dziedzinie neonatologii, prof. Tomasza Szczapy, prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
 
Przed spotkaniem zespołu roboczego odbył się briefing prasowy Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z udziałem Elżbiety Brzozowskiej, wiceprezeski naszej fundacji, rzeczniczki społecznej Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla wczesniaków i autorki petycji w sprawie utraconych urlopów macierzyńskich przez mamy, których dzieci przebywają w szpitalu po urodzeniu.
 
Podczas posiedzenia zespołu roboczego zarówno strona rządowa, jak i Ela Brzozowska omówiły doświadczenia innych krajów w tym zakresie. Spotkanie dało dobrą przestrzeń do omówienia pryncypiów, na bazie których zostaną przygotowane propozycje zapisów zmian w ustawach. Dziękujemy za życzliwość i otwartość, za zadaniowe, a nie kurtuazyjne podejście do strony społecznej, jaką są nasze organizacje. Kolejne spotkanie zespołu odbędzie się 14 marca.
 
Zdjęcia: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI