Aktualności

Petycja rodziców wcześniaków – chcą mieć pierwszeństwo przy szczepieniu na COVID-19, by znowu mogli być przy swoich dzieciach

Fundacja Koalicja dla wcześniaka na prośbę rodziców apeluje do Premiera RP, Ministra Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta o dodanie rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka do tzw. grupy 0 do szczepień przeciwko COVID-19. Rodzice tych dzieci powinni być traktowani jak personel medyczny, gdyż ich udział jest aktywny i niezbędny w leczeniu chorych noworodków.

Prosimy o umożliwienie wczesnego dostępu do szczepień, by rodzice mogli znowu być obecni na oddziałach przy swoich dzieciach, nie stanowiąc zagrożenia dla innych rodziców i personelu medycznego. Zaszczepiony rodzic to bezpieczny rodzic. Nasz apel popiera Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego wraz z Polskim Towarzystwem Neonatologicznym i krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii – mówi prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji.

Rodzic wcześniaka jest niezbędnym ogniwem zespołu terapeutycznego, jest potrzebny dziecku, by mogło lepiej się rozwijać, słysząc bicie serca, znajomy głos i zapach mamy. Nie sposób opisać lęku, jaki o swoje przedwcześnie narodzone dziecko odczuwa mama, której ciąża zakończyła się nagle, niespodziewanie, przed czasem, kiedy nie wie, czy jej dziecko będzie żyło, jak długo i w jakim stanie zdrowia będzie w szpitalu. Budowanie więzi i rozwój laktacji są możliwe, jeśli mama ma kontakt ze swoim dzieckiem.

Dlatego konieczne jest umożliwienie wczesnego dostępu do szczepień przeciwko Covid-19 i włączenie rodziców wcześniaków do grupy zero, gdyż dzięki szczepieniom rodzice będą mogli znowu być przy swoich dzieciach jak przed pandemią, nie będą też stanowili zagrożenia po wypisie dziecka do domu.

Pandemia to niezwykle trudny czas dla mam wcześniaków – oddzielone od swoich dzieci toną w smutku, rozpaczy i bólu. Dzięki m.in. kampanii Fundacji Koalicja dla wcześniaka pod hasłem #zeroseparacji oraz rekomendacji Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Praw Dziecka, a także rekomendacjom krajowego konsultanta w dziedzinie neonatologii i Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, wiele szpitali pozwala już na odwiedziny, jednak ze względów bezpieczeństwa są one wciąż limitowane.

Badania pokazują, że nikła część społeczeństwa chce się zaszczepić. Rodzice wcześniaków byliby znakomitymi ambasadorami szczepień!

Panie Premierze, Panowie Ministrowie – prosimy o dostęp do szczepień w najszybszym terminie, rodzice wcześniaków mogliby być zaszczepieni w tym samym czasie, co personel neonatologiczny w szpitalach, w których przebywają osamotnieni najmniejsi bohaterowie tej pandemii – wcześniaki. – apeluje prof. Kornacka.

Fundacja wystosowała petycję, dostępną online, którą w ciągu kilku godzin poparło ponad 300 osób. Każdy może poprzeć prośbę rodziców najmniejszych z najmłodszych. TUTAJ można podpisać petycję.

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI