Aktualności

Opieka nad wcześniakami w dobie pandemii – co sądzą rodzice? [ANKIETA]

Pandemia koronawirusa sprawiła, że opieka nad wcześniakami stała się ogromnym wyzwaniem. Rodzice nie mogli odwiedzać swoich dzieci w szpitalu, nie widzieli ich czasem kilka tygodni, lekarze robili co mogli, aby przekazać im informacje o stanie zdrowia dziecka. Ale nic nie zastąpi obecności i dotyku matki. Jak to wpłynęło na rodziców i dzieci? Co było w tym czasie największym wyzwaniem, a czego zabrakło? Chcemy poznać opinię i doświadczenia rodziców, dlatego uruchomiliśmy ankietę dla rodziców wcześniaków „Wpływ koronawirusa (COVID-19) na organizację specjalistycznej opieki nad noworodkami – z perspektywy rodziców”. Zachęcamy wszystkich rodziców, których dziecko urodziło się przedwcześnie w dobie COVID-19 o jej wypełnienie pod adresem: https://de.surveymonkey.com/r/NewbornCov19?lang=pl

Ankieta jest częścią kampanii „Zero separacji. Mama przy wcześniaku”, przygotowanej przez Europejską organizację działającą na rzecz wcześniaków – EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants). W Polsce kampania i ankieta jest prowadzona przez Fundację Koalicja dla wcześniaka.

– Wiemy, że pandemia koronawirusa w znaczny sposób wpłynęła na organizację specjalistycznej opieki nad wcześniakami w oddziałach neonatologicznych w całej Polsce, a także na świecie. Zamknięcie oddziałów dla rodziców miało z pewnością ogromny wpływ zarówno na rodziców, jak i dzieci. Dostawaliśmy głosy mówiące o tym, że to ciężka sytuacja dla matek i ojców, która bardzo obciążała ich psychicznie. Rodzice są niezbędnym ogniwem w opiece nad wcześniakami, nie tylko w domu, ale również w trakcie pobytu dziecka z szpitalu. Chcemy dowiedzieć się, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na organizację opieki nad wcześniakami z perspektywy rodziców. Zachęcam wszystkich do wypełnienia tej ankiety, choć wiem, że niektóre z pytań mogą wywoływać trudne emocje. Uzyskane odpowiedzi pomogą nam podejmować decyzje w przyszłości, aby opieka nad wcześniakiem w szpitalu nie musiała wiązać się z takimi traumatycznymi doświadczeniami, jakie miały miejsce w tym roku – powiedziała prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka.

Ankieta przygotowana przez EFCNI zostanie przeprowadzona w 21 krajach na całym świecie. Wyniki pozwolą zidentyfikować problemy oraz mocne i słabe strony dotyczące organizacji opieki w sytuacjach wyjątkowych, jaką niewątpliwie jest COVID-19. Na tej podstawie zostaną wyciągnięte wnioski, które w nagłych wypadkach w przyszłości pozwolą zorganizować opiekę w oddziałach neonatologicznych w odpowiedni sposób. Ankietę można wypełniać do końca września.

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI