Aktualności

Łączymy siły w czasach pandemii. Fundacja Koalicja dla wcześniaka włączyła się do międzynarodowej kampanii „Zero separacji. Mama przy wcześniaku!”

W związku z pandemią COVID-19 oddziały neonatologiczne na całym świecie ograniczyły dostęp rodziców do ich dzieci. Taka separacja może skutkować długotrwałymi problemami zdrowotnymi i rozwojowymi u noworodków oraz wpływać na zdrowie psychiczne rodziców. Międzynarodowa sieć Global Alliance for Newborn Care (GLANCE), która jest globalną inicjatywą Europejskiej Fundacji działającej na rzecz wcześniaków EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) zainicjowała kampanię wspierającą rodziców wcześniaków „Zero separacji. Mama przy wcześniaku!”. W Polsce kampanię prowadzi Fundacja Koalicja dla wcześniaka, a poparli ją: krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii, Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Polskie Towarzystwo Medycyny Perinatalnej, Szpital im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, a patronatu udzielił Instytut Pomnik „Centrum Zdrowia Dziecka”. Wspólnie chcemy doprowadzić do zmian, które zapewnią dzieciom najlepsza opiekę.

Celem kampanii jest podniesienie świadomości na temat korzyści, jakie płyną z obecności rodziców przy wcześniakach i chorych dzieciach na Oddziałach Intensywnej Terapii Noworodków (OITN). Chcemy wspólnie wypracować i wprowadzić w życie rozwiązania, które pozwolą rodzicom wcześniaków nie tylko bez przeszkód odwiedzać ich dzieci, ale także zostawać z nimi w szpitalu przez cały czas pobytu dziecka na oddziale, 24 godziny na dobę.

– Obecność rodziców przy ich dziecku na oddziale intensywnej terapii jest nie do przecenienia – dotyk, kontakt „skóra do skóry”, karmienie piersią i czułość rodziców przekładają się na rozwój chorych niemowląt. Niestety, z powodu pandemii wielu rodziców zmagało się z bardzo trudną dla nich sytuacją, kiedy nie mieli możliwości odwiedzać swoich dzieci. Dochodziły do nas rozpaczliwe głosy matek, które zastanawiały się, czy po kilku tygodniach odosobnienia ich dzieci będą je pamiętać. Zdajemy sobie sprawę, że decyzje dotyczące zamknięcia oddziałów neonatologicznych były podejmowane w trosce o bezpieczeństwo dzieci i personelu medycznego. I nie mamy wątpliwości, że to musi zawsze stać na pierwszym miejscu, ale wpływ takich decyzji na zdrowie wcześniaków może być ogromny. Dlatego włączyliśmy się w kampanię, która ma zachęcić do takiej organizacji opieki w szpitalu, aby matka mogła przebywać w nim ze swoim dzieckiem bez względu na sytuację epidemiczną – powiedziała prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka.

Kampanię „Zero separacji. Mama przy wcześniaku!” poparli w Polsce konsultanci krajowi i towarzystwa naukowe.

Kampania „Zero separacji” nie zakłada wprowadzenia zmian natychmiast, gdyż nie pozwalają na to chociażby ograniczenia lokalowe szpitali, czy brak odpowiednich rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. To kampania na wiele lat, ale już dziś należy rozpocząć dyskusję o idei stojącej za hasłem „zero separacji” i korzyściach, jakie wynikają z obecności rodziców przy ich dzieciach. Chociażby projektując nowoczesne szpitale z oddziałami neonatologicznymi warto uwzględniać zasadę rooming-in i zupełnie inaczej planować przestrzeń, uwzględniając stałą obecność matki przy wcześniaku.

Wierzymy, że z pięknych idei wychodzą piękne dzieła i warto już dziś walczyć o zmiany w przyszłości. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyłączyli się do kampanii. Wierzę, że wspólnie możemy zrobić wiele dobrego – dodaje prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka.

O kampanii „Zero separacji. Mama przy wcześniaku!”

Kampania koncentruje się na tematach, takich jak: karmienie mlekiem matki, zapobieganie chorobom płuc m.in. wywołanych przez wirus RS, zdrowie psychiczne oraz rola ojców i członków rodziny w życiu wcześniaka. W ramach kampanii zostaną przedstawione raporty i dane naukowe podkreślające pozytywny wpływ braku separacji na zdrowie noworodków na oddziałach intensywnej opieki medycznej i po wypisie ze szpitala. Przedstawione zostaną również doświadczenia byłych pacjentów, rodziców i innych krewnych. Kampania została opracowana zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącymi świadczenia opieki nad noworodkami i matkami w czasie pandemii COVID-19.

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI