Aktualności

Koalicja dla wcześniaka po raz piąty na Pikniku Wcześniaka

W sobotę 2 września 2017 roku odbył się V Piknik Wcześniaka przy Szpitalu na Karowej. Hasłem przewodnim tegorocznego Pikniku było: „Aktywnie przez świat”. Główną ideą Pikniku jest pogłębianie wiedzy na temat przedwczesnych narodzin, a także profilaktyka wcześniactwa. Koalicja dla wcześniaka piąty raz wzięła udział w tym wydarzeniu, aby kolejny raz przypomnieć o najważniejszych celach, o które od lat walczy wspólnie ze środowiskiem neonatologicznym. W tym roku wcześniaki i ich rodziców odwiedziła na Pikniku Pierwsza Dama RP – Agata Kornhauser-Duda.

Edukacja, stymulacja rozwoju i rehabilitacja oraz profilaktyka zakażeń układu oddechowego to trzy kluczowe filary działań Koalicji dla wcześniaka. Specjalistom zależy, by dzieci przedwcześnie urodzone wchodziły w życie z jak najmniejszym „bagażem wcześniactwa”, miały zapewniony zdrowy start, cieszyły się dzieciństwem, a ich rodzice spokojnym rodzicielstwem. Piknik wcześniaka to kolejna okazja do dyskusji o sytuacji dzieci przedwcześnie urodzonych w Polsce. Wiele się zmieniło w ostatnich latach w zakresie opieki nad wcześniakami – Polskie Towarzystwo Neonatologiczne opracowało standardy opieki medycznej nad noworodkiem dla lekarzy neonatologów i pediatrów, zmieniły się kryteria kwalifikacji do programu lekowego zabezpieczającego wcześniaki przed groźnym wirusem RS – ale wiele jest jeszcze do zrobienia. Koalicja wspiera aktualnie najważniejszą ideę nadzoru neonatologicznego, jakim jest stworzenie programu kompleksowej opieki nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi, jak również stworzenie planu działań edukacyjnych skierowanych do rodziców. Bardzo ważne jest rozszerzenie profilaktyki przeciwko wirusowi RS o „starsze” wcześniaki. W tej chwili programem objęte są wszystkie dzieci urodzone przed 28. tygodniem ciąży i wszystkie dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną. Tymczasem zabezpieczenia potrzebują również dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży i dzieci z wrodzonymi wadami serca. Wszystko po to, aby dzieci urodzone przedwcześnie mogły się zdrowo rozwijać i być w przyszłości radością i dumą swoich rodziców. Historia pokazuje, że dzieci objęte prawidłową opieką w szpitalu i po jego opuszczeniu mogą nadrabiać zaległości rozwojowe, są utalentowane, mądre i zdrowe.

Na V Pikniku Wcześniaka nie zabrakło atrakcji – były konkursy, pokazy i nauka przez zabawę. Dzieci mogły pochwalić się swoimi umiejętnościami, wiedzą i sprytem oraz zdobyć wiele wspaniałych nagród. Odwiedzając Szpital Małego Doktora najmłodsi mogli sprawdzić się w roli lekarza. Do dyspozycji mieli m.in. aparat do znieczulania, respirator, narzędzia do operowania, inkubator dla chorych noworodków, a także aparat RTG, który umożliwiał im postawienie trafnej diagnozy.

Koalicja dla wcześniaka przygotowała quiz Wiedzy o Polsce, w którym licznie brały udział całe rodziny. Uczestnicy quizu sprawdzali swoją znajomość geografii, wydarzeń, kultury i gastronomii naklejając prawidłowe odpowiedzi na olbrzymią mapę Polski rozwieszoną przy namiocie Koalicji. Pytania wcale nie były łatwe, ale nikt nie odszedł bez upominku – każdy otrzymał specjalne puzzle z Pałacem Prezydenckim przekazane przez Panią Prezydentową. Najlepsi wygrali wspaniałe Biblioteczki Młodego Czytelnika, które ufundowało Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga.

Pierwsza Dama RP – Agata Kornhauser-Duda również odwiedziła Koalicję dla wcześniaka i zapoznała się z nowo wydaną książeczką „Dlaczego mój brat jest wcześniakiem?”, nad którą Koalicja objęła patronat. Książeczka jest przeznaczona dla starszego rodzeństwa, któremu właśnie urodził się brat lub siostra – wcześniak i ma pomóc wytłumaczyć, dlaczego przyszedł na świat wcześniej, co się z nim dzieje w szpitalu i dlaczego rodzice spędzają z nim tak dużo czasu.

Rodzice mieli okazję skonsultować się z pediatrą, doradcą laktacyjnym czy też specjalistą od szczepień ochronnych dla dzieci. Pogoda tego dnia nie rozpieszczała, ale mimo to wszystkim dopisywały świetne humory, a uśmiech nie schodził z twarzy.

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI