Aktualności

Koalicja dla wcześniaka na spotkaniu EFCNI

W dniach 26 -28 kwietnia w Monachium odbył się kolejny Summit Wcześniaka (Szczyt Wcześniaka) organizowany przez EFCNI Europejską Fundację na rzecz Opieki nad Noworodkami zrzeszającą prorodzicielskie organizacje wspierające rodziców wcześniaków, dzieci urodzone przedwcześnie i ich rodziny z całego swiata. To już dziesiąte takie międzynarodowe spotkanie odbywające się co roku (z przerwą w okresie pandemii).
 
Pierwszy Summit zorganizowała nasza Koalicja dla Wcześniaka w 2014 roku w Warszawie. W tym roku konferencja ta miała charakter światowy, uczestniczyło w niej 47 krajów, w tym spoza Europy, przedstawiciele z USA, Brazylii, Kolumbii, Tanzanii, Ugandy. EFCNI, do której należy też nasza Fundacja, jest więc już globalną (światową) organizacją.
 
Naszą Fundację reprezentowała prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezeska. Pierwszego dnia spotkanie miało charakter warsztatów wyznaczających kierunki działań organizacyjnych. To szczególnie ważne spotkanie dla krajów po raz pierwszy uczesniczących w szczycie i rozpoczynających swoją drogę wspierania problemów wcześniactwa. Warsztaty prowadzone były przez Silke Mader, prezydentkę EFCNI jej współpracowników i Prof. Luc Zimmermana światowej sławy neonatologa od lat współpracującego z EFCNI.
 
Warsztaty stworzyły możliwość wymiany doświadczeń i szczerych dyskusji sprzyjających też nawiązywaniu koleżeńskich relacji i przyjaźni.W drugim dniu była okazja do wysłuchania wykładów, a w tym wspaniałej Prof. Nathalie Charpak z Kolumbii, która z niezwykłą ekspresją i empatią przedstawiła dowody naukowe i korzyści kangurowania. Pani Profesor jest w swoim kraju koordynatorem Centrum Kangurowania.
 
Ogromną uwagę uczestników skupił też wykład Prof. Dieter Wolke z Warwick University z Wielkie Brytanii, który przedstawił najnowsze, własne dane dotyczące czynników mających wpływ na rozwój nastolatków i dorosłych osób, które urodziły się przedwcześnie. Nagrodzeni gromkimi brawani przedstawiciele Tanzanii i Ugandy przedstawili realizowane w swoich krajach projekty wsperania rodziców wcześniaków w trudnych afrykańskich realiach, w których śmiertelność dzieci wynos nawet 10/100 urodzeń.
 
Uroczysta wieczorna kolacja połączona była prezentacjami z wszystkich krajów, przedstawiającymi obchody ubiegłorocznego Światowego Dnia Wcześniaka. Wspaniale było spotkać naszych przyjaciół, z którymi widujemy się regularnie podczas telekonferencji i z którymi współpracujemy - Асоціація батьків передчасно народжених дітей "Ранні пташки"!
Wyjechaliśmy z Niemiec pełni optymizmu do dalszej pracy i ralizacji nowych projektóŵ dla zdrowia i dobrego rozwoju Naszych Wcześniaķów.
 
WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI