Aktualności

Koalicja dla wcześniaka na kongresie w Lublanie

W dniach 3-5 lipca 2024 Prezes naszej Fundacji – prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka była uczestnikiem pierwszego połączonego zjazdu UENPS (Europejskich Towarzystw  Neonatologicznych i Perinatologicznych) i EFCNI (Europejskiej Fundacji Opieki Nad Noworodkiem), który odbył się w stolicy Słowenii Lublanie. 
 
Inicjatywa wspólnej organizacji kongresu tych dwóch stowarzyszeń – wybitnego naukowego i rodzicielskiego – jest pokazaniem znaczenia roli pozarządowych organizacji w opiece nad dziećmi i podkreśla naukowy ich wkład w światową neonatologię. W komitecie naukowym połączonego zjazdu UENPS i EFCNI i podczas sesji kongresowych ważny i znaczący był udział  Silke Mader, prezeski EFCN, która od 25 lat działa w tej pozarządowej organizacji zajmując się wspieraniem matek i ich nowo narodzonych dzieci. Za swoje zaangażowanie i pracę została w czerwcu tego roku odznaczona przez prezydenta Niemiec – Franka-Waltera Steinmeiera Federalnym Krzyżem Zasługi. To zaszczyt dla naszej Fundacji, że od kilku lat jesteśmy członkiem EFCNI i bierzemy aktywny udział w działaniach tej organizacji.  Komitet naukowy kongresu tworzyli wybitni i cenieni w Europie neonatolodzy, a wśród nich: Corrado Moretti prezydent UENPS z Rzymu, Ola Saugstad z Norwegii, Luc Zimmermann z Holandii (były prezydent ESPR-European Society of Pediatric Research a obecnie Dyrektor Medyczny EFCNI) i Esin Koc z Turcji. 

Konferencja zgromadziła uczestników z wielu krajów, a wykładowcami byli znani w świecie i Europie profesorowie neonatologii. Wśród nich niewątpliwie najbardziej znaczącą osobowością kongresu była światowej sławy profesor Barbara Schmidt z Uniwersytetu Pensylwanii (USA), znana z badań dotyczących wpływu kofeiny na  długofalowy rozwój noworodków o znacznej niedojrzałości. To dzięki jej badaniom prowadzonym na dzieciach (dziś już 11-letnich) urodzonych z masą ciała poniżej 1000 gramów neonatolodzy z całego świata od pierwszych godzin życia stosują cytrynian kofeiny zapobiegający bezdechom wcześniaków i stymulujący rozwój mózgu wcześniaków. Inauguracyjny wykład plenarny przedstawił profesor Corrado Moretti nakreślający aktualne postępowanie z niewydolnością oddechową u noworodków w różnych krajach Europy.

Tematyka zjazdu była bardzo szeroka i obejmowała postępowanie z noworodkiem na Sali Porodowej, zagadnienia żywienia, w tym unikalną rolę siary i stosowanie wzmacniacza pokarmu kobiecego, zakażenia okresu noworodkowego, a zwłaszcza znaczenie profilaktyki zakażenia wirusem RS z zastosowaniem najnowszych przeciwciał monoklonalnych umożliwiających uodpornienie noworodków i niemowląt jedną dawką preparatu nirsevimab. Polskim akcentem był wykład Prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – prof. Tomasza Szczapy, który poruszył zagadnienie automatycznej regulacji tlenu podczas prowadzenia sztucznej wentylacji u noworodków.

Poza wykładami plenarnymi i krótkimi prezentacjami ciekawych klinicznych przypadków uczestnicy mogli wziąć udział w licznych warsztatach (zajęciach praktycznych)  odbywających w ciągu wszystkich trzech dni konferencji.

Było to ważne światowe wydarzenie neonatologiczne a urokliwa Lublana ze swoimi mostami i górującym nad miastem  zamkiem  dostarczyła uczestnikom miłych wrażeń podczas wieczornych spacerów.

W przyszłym roku połączony 64. zjazd ESPR, 13. kongres UENPS i 6. Kongres EFCNI odbędzie się w październiku w Belgradzie.

 
 
WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI