Pierwsze dni
>
Edukacja>
Zdrowie wcześniaka>
Karmienie dzieci urodzonych przedwcześnie pokarmem kobiecym jest możliwe!Zdrowie wcześniaka
Karmienie dzieci urodzonych przedwcześnie pokarmem kobiecym jest możliwe!
Przeczytasz w ciągu:
2:19 min.
Udostępnij:
Drodzy Rodzice – laktacją sterują głównie dwa hormony – prolaktyna, która odpowiedzialna jest za produkcję pokarmu i oksytocyna, odpowiedzialna między innymi za jego wypływ. Oba hormony są w dużej mierze zależne od nas. Wytwarzanie pokarmu działa na zasadzie popytu i podaży. Jeśli dajemy sygnał do organizmu, że potrzebny jest pokarm, to organizm będzie produkował go coraz więcej. Poziom oksytocyny będzie zależny również od nastroju i samopoczucia mamy. Zatem zdenerwowanie, ból czy zmartwienie utrudniają produkcję a w szczególności wypływ mleka.
Mamo – rozpocznij stymulację laktacji jak najwcześniej po porodzie, nawet jeśli jesteś po cięciu cesarskim. Pierwszą siarę najlepiej odciągnij ręką do niewielkiego jałowego pojemniczka lub strzykawki. Kilka kropli Twojego mleka może być podane do buzi dziecka już w krótkim czasie po porodzie, nawet jeśli dziecko odżywiane jest poza jelitowo. SIARA to bardzo wartościowy pokarm, jest gęsta i ma zazwyczaj żółtą barwę. Jej wydzielanie trwa 4-5 dni. W siarze jest bardzo duże stężenie immunoglobulin oraz leukocytów, które dają dziecku ochronę immunologiczną.
Najpierw zawsze umyj ręce wodą z mydłem, ułóż kciuk oraz drugi i trzeci palec w kształcie litery C około 3 cm od brodawki piersiowej, następnie przyciśnij lekko całą pierś do ściany klatki piersiowej.
Fot. Agnieszka Muszyńska
Bez przemieszczania palców, zbliż kciuk i palec wskazujący do siebie, lekko obracając i przemieszczając palce do przodu tak, by spowodować wypływ pokarmu, a następnie zwolnij ucisk, uciskaj otoczkę rytmicznie, ruchem wygarniającym, nie przesuwając palców po skórze, zmieniaj ułożenie palców wokół brodawki.
Fot. Agnieszka Muszyńska
W czasie odciągania nie wolno forsownie masować i ugniatać piersi.
Nawet parę kropli pokarmu mamy jest niezwykle istotne dla wcześniaka.
Dla uzyskania optymalnej laktacji zalecane jest odciąganie pokarmu ręcznie lub przy pomocy laktlaktatora w rytmie karmień dziecka przez pierwsze 10-14 dni, potem będzie to zależeć od tego ile jest odciąganego pokarmu i jakie jest zapotrzebowanie dziecka. Dobrze jest w tej sprawie skonsultować się z Doradcą Laktacyjnym.
Pokarm najlepiej odciągać minimum 8 razy na dobę (co 3 godziny od rozpoczęcia odciągania) przez pół godziny – po 15 minut z każdej piersi. W pierwszych dniach po porodzie zaleca się odciąganie naprzemiennie: 7 min z jednej piersi, 7 min z drugiej piersi; 5 min z pierwszej piersi, 5 min z drugiej; 3 min z pierwszej, 3 min z drugiej.
Bezpośrednio po odciągnięciu pokarmu pojemniczek należy dokładnie zamknąć, podpisać (imię i nazwisko mamy dziecka, data i godzina odciągnięcia pokarmu) i przekazać do oddziału gdzie znajduje się dziecko lub wstawić do lodówki. Pozostawione w temperaturze pokojowej może być podane dziecku tylko w ciągu godziny, przechowywane w lodówce nadaje się do podania w ciągu 48 godzin. Pokarm przechowujemy tylko w butelkach lub pojemniczkach szczelnie zamykanych, przeznaczonych do przechowywania żywności.Nadmiar pokarmu możesz zamrozić, zamrażamy małe porcje zostawiając nieco wolnej przestrzeni w pojemniku. Mleko świeże i schłodzone w lodówce transportujemy(np. z domu do szpitala) w torbie chłodniczej z wkładami chłodzącymi.
SKUTECZNE ODCIĄGANIE UŁATWIA:
- ciepły okład na piersi lub prysznic na kilka min przed odciąganiem;
- delikatny masaż w kierunku brodawki, delikatne wstrząsanie piersi;
- delikatne rolowanie brodawki;
- wygodna pozycja;
- miejsce zapewniające intymność, dobry nastrój, relaks;
- myślenie o dziecku, patrzenie na zdjęcie lub jakiś przedmiot, który je przypomina;
- jeśli to możliwe – odciąganie pokarmu w obecności dziecka lub po wizycie u niego.
Nie należy spodziewać się od razu obfitych ilości mleka. Na początku będą to tylko krople, które mogą pojawić się dopiero w kolejnym cyklu odciągania, ale nie rezygnuj z pracy. Mechaniczna stymulacja powoduje wzrost ilości hormonów odpowiedzialnych za produkcję i wypływ pokarmu. Później, pod czas trwania laktacji, mogą pojawić się okresy wzrostu i obniżenia ilości odciąganego mleka. Tak się zdarza. W razie wątpliwości możesz zgłosić się do Doradcy Laktacyjnego lub Poradni Laktacyjnej.
Nawet po kilku tygodniach karmienia dziecka butelką dobrze jest podjąć próbę karmienia piersią.
Fot. Agnieszka Muszyńska
Artykuł pochodzi z 2. numeru gazetki „Mam(y) wcześniaka”
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW