Wcześniak w domu

Zabawy wspierające rozwój wcześniaka w pierwszym roku życia.

Poeta Fridrich Schiller napisał w XVIII w. znaczące słowa – „człowiek jest człowiekiem tylko wtedy, gdy się bawi”. Zabawa jest nieodzowną częścią życia  i ważnym elementem rozwoju dziecka. Oparta jest na spontanicznej aktywności dziecka, która pomaga poznać i zrozumieć otaczający świat jak również samego siebie. Wywiera wpływ na rozwój poznawczy, sferę motywacyjną, emocjonalną, jak również rozwija wyobraźnię, pomysłowość oraz buduje relacje międzyludzkie. Zabawy dla wcześniaków można i warto nakierunkować na poznawanie i zdobywanie określonych umiejętności.

Pragnę przybliżyć kilka zabaw sensorycznych dzięki którym wcześniak wspaniałą zabawę może połączyć z dostarczaniem potrzebnych bodźców sensorycznych. Przybory do zabaw można wykonać samodzielnie w warunkach domowych bez dużych nakładów finansowych. 

Balony

Napełniamy balony różnymi substancjami o różnorodnych fakturach m.in.: mąką, cukrem gruboziarnistym, ryżem, kaszami o różnych wielkościach ziaren, grochem, fasolą itp. Zawiązujemy balony na supeł tak aby dziecko nie miało bezpośredniego kontaktu z sypką zawartością i dajemy dziecku pod nadzorem dorosłej osoby do eksplorowania dotykiem różnorodnych balonów.     

Zabawa dla dzieci od 4.-6. miesiąca życia

Sensoryczne torby

Torebkę strunową napełniamy kolorowym żelem do włosów, zanurzamy w nim np. guziki kolorowe, koraliki z pasmanterii lub ruchome oczy. Zamykamy torebkę i dla bezpieczeństwa krawędzie można zakleić taśmą. Młodszym niemowlakom taką torbę przyklejamy do bezbarwnej twardej powierzchni z zaokrąglonymi rogami aby nie mogły włożyć torby do ust (np. twarda okładka do bindowania), starszym dzieciom – siedzącym i chodzącym – możemy przykleić takie torby sensoryczne do szyby w drzwiach balkonowych.

Hula hop

Do dużego kola hula-hop można na całym obwodzie przywiązać różnorodne tasiemki, wstążki, różnorodne tkaniny co kilka centymetrów zmieniając rodzaj bodźca na przeciwny (coś szorstkiego, coś gładkiego, coś z wypustkami itd.). Układając dziecko w środku obręczy zachęcamy dziecko do leżenia na brzuchu oraz do przemieszczania się – wykonywania pivotów.

Zabawa od 4,5.-5. miesiąca życia

Butelki

Małe przeźroczyste butelki po napojach / jogurtach wypełniamy różnorodnymi substancjami np.: guzikami, koralikami, kolorowymi piórkami, kawałkami pociętych, kolorowych słomek do picia. Każda butelka ma inny ciężar, wydaje inny dźwięk podczas zabawy.

Wodny świat

Na blachę wylewamy ciepłą wodę. Zanurzamy w niej pływające zabawki. Zabawa ta daje fajną możliwość nauki interakcji z ruchomymi przedmiotami w środowisku wodnym.

Zabawa po 6. miesiącu życia  

Tor doświadczania

Na piankowe puzzle lub kawałek maty do jogi naklejamy kafelki różnych faktur, tkanin, przedmiotów, aby dziecko mogło najpierw dłońmi, a później stopami poznać różnorodność faktur.

 

Artykuł pochodzi z 6. numeru gazetki „Mam(y) wcześniaka”

WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW