Aktualności

Koalicja dla wcześniaka w Pałacu Prezydenckim z okazji Światowego Dnia Wcześniaka.

– Pragnę serdecznie podziękować wszystkim lekarzom i pielęgniarkom, dzięki którym żyją przedwcześnie urodzone dzieci. Dzięki Państwa profesjonalizmowi, wiedzy i kompetencjom, ale także wrażliwości w rodzicach budzi się nadzieja w trudnych chwilach po urodzeniu wcześniaka. Wszystkim rodzicom wcześniaków życzę, aby zawsze byli dumni ze swoich dzieci, żeby dzieci jak najlepiej się rozwijały i przynosiły wiele radości – tak powitała gości Pierwsza Dama RP – Agata Kornhauser-Duda na spotkaniu zorganizowanym w Pałacu Prezydenckim z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Koalicja dla wcześniaka miała zaszczyt wziąć w nim udział jako współorganizator obok Fundacji Banku Mleka Kobiecego.

Wcześniaki związane z Koalicją dla wcześniaka zaprezentowały przed Panią Prezydentową swoje talenty, pokazując w ten sposób, że nawet najmniejsze dzieci objęte odpowiednią opieką zaraz po urodzeniu, a także po wyjściu ze szpitala, są w stanie nadrobić zaległości rozwojowe, zdrowo rosnąć i być dumą i radością dla swoich rodziców.

12-letnia Michalina Mazurek, która urodziła się w 25. tygodniu ciąży i ważyła 560 gramów, zaśpiewała piosenkę „Rudy Rydz” oraz „Dziękuję Mamo” z repertuaru Anny German, a Maja, Karolina, Julia, Natalia i Oliwia Szymkiewicz – 10-letnie pięcioraczki z Kielc, zaśpiewały wraz z Michaliną „Na jagody”. Dziewczynki wręczyły również Pani Prezydentowej własnoręcznie przygotowane prezenty – fioletową broszkę w kształcie skarpetki symbolizującej wcześniaki oraz laurkę.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowiska neonatologicznego na czele z krajowym i wojewódzkimi konsultantami, Minister i Wiceministrowie Zdrowia oraz przedstawiciele Ministerstwa i NFZ, a także współorganizator spotkania – Fundacja Bank Mleka Kobiecego. Profesor Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, inicjatorka Koalicji dla wcześniaka, przygotowała specjalne przemówienie w materiale video, gdyż sama nie mogła uczestniczyć w wydarzeniu. Podkreśliła w nim olbrzymią rolę rodziców w prawidłowym rozwoju wcześniaków. Mówiła o konieczności karmienia mlekiem matki, które dla dzieci urodzonych przedwcześnie jest lekiem, oraz o profilaktyce zakażeń przeciwko groźnym wirusom, w tym wirusowi RS, które mogą zagrażać życiu wcześniaków. Na sali było wielu rodziców z ich przedwcześnie urodzonymi pociechami. Starsze dzieci kolorowały specjalnie przygotowany na to święto obrazek. Pani Prezydentowa bawiła się z dziećmi, bardzo serdecznie rozmawiała ze wszystkimi gośćmi, a także wygłosiła piękne przemówienie.

Zakończeniem tego dnia było podświetlenie Pałacu Prezydenckiego na kolor fioletowy – kolor wcześniaków, w geście solidarności z nimi i ich rodzicami. W ten sposób Pałac Prezydencki dołączył do innych budynków w Polsce i na świecie, które tak obchodziły Światowy Dzień Wcześniaka. Były to m.in. Sukiennice w Krakowie, Zamek w Lublinie, Ratusz w Poznaniu, Kielcach i Rzeszowie, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie oraz Trasa Uniwersytecka i Most Tramwajowy w Bydgoszczy.

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI