Aktualności

Immunoprofilaktyka RSV a szczepienia ochronne

Sezon zwiększonej zachorowalności związanej z wirusem RS w pełni. W tym roku wirus RS szczególnie daje o sobie znać. Na szczęście wcześniaki mogą być zabezpieczone! Dzieci, które kwalifikują się do bezpłatnego programu profilaktyki zakażeń RSV od października dostają przeciwciała.

Gotowe przeciwciała zwalczające wirusa RS zanikają w organizmie dziecka po ok. 28-30 dniach, dlatego podanie leku trzeba powtarzać w miesięcznych odstępach, a w trakcie całego sezonu zakażeń ważne, aby dziecko otrzymało 5 dawek leku. Może się zdarzyć, że podanie przeciwciał „zbiegnie” się w czasie z podaniem obowiązkowych szczepień ochronnych.  Co wtedy robić? Czy należy odroczyć podanie któregoś preparatu? Na to pytanie odpowiada prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii.

 Immunoprofilaktyka to nie szczepienie, a więc w tym przypadku nie obowiązuje odstęp taki, jak w przypadku szczepień ochronnych. Immunoprofilaktyka to podanie gotowych przeciwciał, które w żaden sposób nie koliduje z podawaniem szczepień ochronnych. Nie ma więc konieczności odkładania w czasie terminu podania któregokolwiek preparatu – profilaktyka może być podana tego samego dnia co szczepienia ochronne, może być podana jeden lub kilka dni po szczepieniu lub przed nim. Profilaktyka zakażeń RSV nie wpływa na skuteczność szczepień ochronnych, a szczepienia ochronne nie mają wpływu na działanie immunoprofilaktyki.

Drodzy Rodzice wcześniaków – nie odkładajcie immunoprofilaktyki. Nie przekładajcie też szczepień ochro

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI